ישיבה קטנה 'לוצאטו' - 'מסילת ישרים'

תקנון הישיבה

בס"ד – תקנון הישיבה והפנימייה

השאיפה לתורה ויראת שמים:

חשוב נא כי מרגע זה צריך שתכניס בלבך שאיפה גדולה ללמוד ולדעת את כל התורה כולה, לתקן את מידותך ולהידמות לגדולי לגדולי ישראל, אשר על קורות חייהם קראת בוודי בערגה ובאהבה. על ידי שאיפה זו, מובטח לך עתיד גדול בעז"ה.

לקבל מרות רבותיך היושבים בישיבה:

כל רבותיך בישיבה, מאוחדים בשאיפתם לתת לך הכל על מנת שתגדל בתורה ויראת שמים. כשאתה מקבל את מרותם ושומע להם אתה עושה את הדבר הטוב ביותר לעצמך, כי אחת הסגולות להצלחה היא התכונה לקבל את עול רבותיך ולשמוע להם, כי זהו קבלת עול תורה ועול מלכות שמים.

יחסיך לחברים:

לשמור על יחסי רעות וידידות עם כל התלמידים, יחסי רעות עם כולם יתנו לך את שלוות הנפש הרצויה בשביל להתייגע בתורה ללא מתחים מיותרים, ומיותר לציין שהרמת ידים בישיבה אפי' מתוך צחוק ודחיפות למינם אסורים בתכלית האיסור.

חבר טוב:

הוי מתחבר רק אל תלמידים אשר בהתנהגותם, בכוחם לעזור לך ולהעלות אותך עימם בסולם התורה והיראה, ולהתרחק מתלמידים שאתה חש שהם גורמים לך לירידה. כמו כן שמור ביותר את גדרי הצניעות, המחשבה, דיבור ומעשה. אל תחפש להתבלט בין חבריך בשום ענין. וכבר אמרו חז"ל "את צנועים חכמה". הרבה בעיות חברתיות הן תוצאה של נטייה להתבלט בחברה.

דברים אסורים בישיבה:

אין להביא לתחום הישיבה שום עיתון (-חרדי כמובן), עלונים,ספרי קריאה (למעט ספרחם שיאושרו ע"י אב בית), טייפ,קלטות,או כל דבר שמפזר את מחשבתך. כמו כן לטובתך אל תביא מכשיר או חפץ יקר לישיבה כגון: שעון יקר וכד', כי בחברת בחורים דבר כזה יכול להתקלקל, והדבר יגרום לך עוגמת נפש (חשוב לדעת! שאם בכל אופן הבאת לישיבה דברי ערך או סכומי כסף על דעת עצמך, אין לישיבה שום אחריות על זה).

טלפון נייד:

אין להביא בשום פנים ןאופן לישיבה טלפון נייד. ואנו מודיעים בזאת להורים, שאין ליתן בשום אופן מכשיר טלפון נייד בידי הבן, אפילו אם הוא של ההורים. כי תלמיד ישיבה צריך לנתק את עצמו מן העולם החיצון כדי שיוכל להתרכז בלימוד התורה ועבודת מידות.

ביגוד:

אנו רואים בזאת צורך להזהיר בענין הביגוד באשר "כבוד האדם לבושו" וקל וחומר לבני תורה, שהם לגיונו של מלך. על פי הלבוש ניכר מה שחשוב בעיני התלמיד, ענייני הרוח או ענייני הגוף. יש להקפיד מאוד על לבוש הולם כנאה וכיאה לבחורי ישיבה בני תורה אמיתיים, לפי רוח הישיבות הקדושות הטובות היותר! אין להתלבש אלא, בחליפות רגילות,כיפות גדולות,עניבות פשוטות,נעלים רגילות וכד'.

(חולצה אך ורק בצבע לבן אחיד וללא שום הדפס (כולל בתיפורי כפתורים ובצוארון), וכן רק חולצה ארוכה. מכנסיים.מכנסיים בצבע שחור או כחול בלבד, ולא מכנסיים רחבות מדי או בעלי פנסים מוגזמים או מכנסיים המכונים "מכנסי סיגר". כיפה גדולה וכן ללא סיכות. נעלים שחורות בלבד, ולא שום סוג של נעלי ספורט למינם. ציציות בחוץ כמנהג הישיבה).

אם רבני הישיבה ייווכחו שתלמיד אחד מתלבש של כפי הנאמר לעיל או לא לפי ראות עיניהם, הם כמובן ישלחו אותו מידית להחליף את בגדיו או נעליו. כל התלמידים בישיבה מתלבשים בחליפה וכובע הן בכל בתפילות והן בכל יציאה לרחוב של העיר.

חשוב לציין! תקנון לבוש זה הוא הן מתי ששוהים בישיבה והן בחופשות בין הזמנים.

יציאה מהישיבה:

הלוך וחזור הביתה:

בשבתות חופשה, וכן בזמנים בהם בנך נזקק לשוב הביתה, היזהר מלהסתובב ללא סיבה מוגדרת ברחוב. ידוע לך כמה סכנות הרחוב מרובות ועד כמה חברים לא טובים יש להם השפעה שלילית והרסנית, ועל כן טוב שתרגיל את עצמך להגיע לביתך כמה שיותר מהר.

כל יציאה מהישיבה, אם ארוכה ואם קצרה, מחייבת קבלת רשות המשגיח (-או רב אחר), ואין לצאת בשום פנים ואופן ללא רשות.

השחתת ציוד:

במקרה של השחתת ציוד בישיבה ע"י התלמיד, תחייב ההנהלה את הורי התלמיד בתשלום מלא על הנזק.

אופניים:

חל איסור רכיבה על אופניים בזמני הלימודים של הישיבה אף בשעת ההפסקות והליכה הולך וחזור הביתה.

מחשב:

לאור קריאת גדולי הדור שליט"א, הננו להודיע שאם יש בביתך "מחשב" לשם פרנסת ההורים או האחיות, אנא אל תתעסק איתו כלל, מלבד לשם כתיבת חידושי תורה.

להורים היקרים אנו קוראים! אנא הוציאו מן הבית את הדברים שיכולים למלא את המחשבה ולאטום את הלב של בנכם היקר. אל תתנו שהאווירה החילונית שדחקנו החוצה מתוך בתינו תיכנס אלינו בדרך האחורית. וכבר העירו וצעקו על זה גדולי ישראל, מכל העדות והרבה חללים נפלו בעקבות חוסר הזהירות בעניין זה.

אם התברר שיש בית שאינו מקפיד על קשר מחשב עם העולם החיצון, הרי בית זה נידון כאילו יש בו "טלוויזיה" ח"ו, ואין לתלמיד כזה מקום בישיבתנו.

תקנון הפנימייה:
  •  א. תלמידי הפנימייה מחויבים להגיע לבניין הפנימייה מיד לאחר סדרי הישיבה, וכ"כ לצאת בזמני הסדרים של הישיבה ללא כל השתהות בדרך בין הפנימייה לישיבה.
  • ב. את הדברים להלן אין להביא לפנימייה בשום פנים ואופן: בגדי לילה עם כיתובים מכל סוג שהוא, מנורות לילה, משחקים מכל הסוגים, ווקמנים לטייפים, גרעינים ומסטיקים, מכנסים קצרות,מכשירי התעמלות.
  • ג. אין לצאת ממסגרת הפנימייה לכל מטרה שהיא ללא רשות מהאחראי על כך, וזה כולל גם יציאה להתקשר, לקנות דבר מה וכדו'.
  • ד. ע"פ הנפסק בשו"ע יש להתנהג בצניעות גם כשהאדם נמצא בחדרי חדרים, אי לכך אין להסתובב בחדרי הפנימייה עם לבוש שאינו תואם את מעמדנו כבני תורה, ואין מזרזין אלא למזורזין.
  • ה. חובה על תלמידי הפנימייה לסדר את המיטות כל בוקר לפני היציאה לתפילה בישיבה.
  • ו. זמן כיבוי אורות: פירושו שקט מוחלט! ע"כ ראו לשים לב שלא לגרום ח"ו גזל שינה ולקחת בחשבון הזמן שיש לכם להתארגנות את כל ההכנות לישנה כולל ק"ש על המיטה וכו'.
  • ז. הפנימייה נועדה לתת לבחורים הבאים ללמוד בישיבה מקום לינה בלילה ומנוחה בשעות הצהרים, לכן אין לצעוק ולרוץ או חלילה להתנהג בצורה שאינה ראויה בבניין הפנימייה אלא יש לשהות במקום בצורה רגועה שקטה ושלווה.
  • ח. כל ספר קריאה הנכנס לשטח הפנימייה, מחויב לעבור ביקורת אצל האב האחראי ע"כ, בחור שימצא ברשותו ספר של עבר דרת הרב, ספרו יוחרם אף אם הספר בדיעבד טוב.
  • ט. מנוחת צהרים שיש לבחורים בין השעות 2:10 ל 3:15 הינה מנוחת חובה! ואין לשום בחור רשות להישאר בבניין השיבה.
  • י. הליכה לבניין הפנימייה שלא בשעות הרגילות מחויבת בבקשה רשות.

  חזרה לראש העמוד   הדפס   שלח לחבר

 
תגובות
  הוסף תגובה